BYT JAKO TREZOR PROTI INFLACI. MIMOŘÁDNÉ NABÍDKY VYLEPŠUJÍ INVESTIČNÍ PŘEDNOSTI NEMOVITOSTÍ

BYT JAKO TREZOR PROTI INFLACI. MIMOŘÁDNÉ NABÍDKY VYLEPŠUJÍ INVESTIČNÍ PŘEDNOSTI NEMOVITOSTÍ

Jak uchránit úspory před znehodnocením, když ceny rostou nebývalým tempem? Developeři se snaží učinit oblíbenou investici do bytu ještě atraktivnější. Mimořádná splátka se vrátí v nižší kupní ceně.

Inflace dosahuje dvouciferných hodnot a dramaticky lidem znehodnocuje úspory. Porazit ji vhodným portfoliem investic je při rozumné míře rizika prakticky neřešitelný rébus. Češi přitom mají v bankách vklady v objemu zhruba tři biliony korun. Oblíbenou sázkou na jistotu byly v posledních letech byty. Při pronájmu přinášejí pravidelnou rentu a zároveň jejich ceny každoročně výrazně rostly. Letos kvůli zvyšování úrokových sazeb prudce ochladl trh hypoték a v návaznosti na to poklesl prodej nových bytů. Developeři proto různými způsoby zvýhodňují své nabídky – poskytují zdarma vybavení bytu v hodnotě stovek tisíc korun, pomáhají s financováním nebo vylepšují parametry bytu jakožto investice.

Zaplaťte hned, vrátí se vám to i s úroky

Developerská společnost GARTAL tak například přichází s konceptem, který nazvala Cashback. V principu jde o to, že developer zhodnotí kupujícímu jeho mimořádnou splátku bytu formou slevy z konečné ceny. „Podmínky na finančním trhu se mění a my dnes umíme zajistit úročení mimořádných splátek. Považujeme za férové přenést tento benefit na klienty a zvýhodnit jim tak nákup bytu,“ říká generální ředitel a spoluzakladatel skupiny GARTAL Ing. Rostislav Petchenko. Konkrétní postup je takový, že klient si vybere byt v některém z aktuálních projektů ve výstavbě, uzavře rezervační smlouvu a složí rezervační zálohu. Do 30 dnů pak uzavře Smlouvu o smlouvě budoucí kupní a zaplatí první splátku. Od tohoto okamžiku pak může kdykoliv složit ještě mimořádnou splátku od milionu korun až do celkové výše ceny daného bytu. Tato mimořádná splátka, která je uložena u banky a společnost GARTAL k ní nemá přístup, bude zhodnocena úrokem šest procent za rok až do dne dokončení projektu. Ve finále klient podepíše kupní smlouvu, v níž bude kupní cena snížena o výnos z úroku, celkově až o deset procent z hodnoty bytu.

Developer GARTAL uvádí i modelový příklad pro projekt Zelené kaskády s termínem dokončení 31. října 2024. Byt v ceníkové hodnotě pět milionů korun může kupující nakonec získat zhruba za 4,5 milionu, pokud složí rezervační zálohu 95 tisíc korun, první splátku 750 tisíc korun a zbývajících 4.155 milionu zaplatí jako mimořádnou splátku už nyní počátkem listopadu.

„Samozřejmě tu platí, čím dříve klient mimořádnou splátku složí, tím lépe pro něj, protože to znamená delší čas úročení, a tedy vyšší slevu,“ podotýká Rostislav Petchenko.

Větší ztráty, než lze unést

Každá investiční příležitost, která co nejvíce sníží ničivý dopad inflace na drženou hotovost, se dnes více než počítá. V minulých letech mohli lidé dostat na standardním spořícím účtu úrok kolem půl procenta, při dvouprocentní inflaci se tak jejich peníze znehodnocovaly tempem jedno a půl procenta ročně. Vysoké tempo růstu cen však změnilo situaci. Ve statistickém průměru dosáhla inflace za září 18 procent, individuálně však může být mnohem vyšší v závislosti na tom, za co daný spotřebitel reálně utrácí. Spořící účty přitom dnes nabízejí úročení zpravidla mezi pěti až šesti procenty, takže úspory na nich uložené se znehodnocují podstatně vyšším tempem, než byli dosud lidé ochotni unést. „Byt představuje aktivum trvalé hodnoty, která v čase dlouhodobě roste. Domníváme se, že naše cashback řešení z něj dělá ještě zajímavější investiční příležitost a cestu uchování hodnoty peněz v době enormní inflace,“ říká Petchenko.

PROHLÉDNĚTE SI VOLNÉ BYTY V PROJEKTU ZELENÉ KASKÁDY