Představujeme investiční fond GARTAL
Koncem září 2020 byl širší kvalifikované veřejnosti představen investiční fond pod názvem GARTAL Investment fund SICAV a.s. V rámci fondu jsou v nabídce akcie se zhodnocením až 7 % p.a.
Na parkovacích místech se nevydělává
Nejen v Praze v posledních letech vyvstává otázka, jak dopadne nová rezidenční výstavba na dostupnost parkovacích míst. Je to ale v první řadě město, které musí říct, co od developerů chce, komentuje Ing. Rostislav Petchenko.
Bytový second hand není za hubičku. Kupci v Praze během pandemie ušetřili proti novostavbě 11 procent
Kdo nemá na nové, musí sáhnout po second handu. Na leckterém zboží tak lze výrazně ušetřit, v případě bytů to ale tak moc neplatí. Na tuzemském trhu v Praze činila v době pandemie průměrná cena prodaného staršího bytu zhruba 96 tisíc za metr čtvereční.
Developeři vábí kupce bytů dárky nebo třeba hypotékou za 2,89 procenta
Úroky z hypoték jsou na dvacetiletém maximu a hypoteční trh meziročně propadá o desítky procent. Kupci bytů na úvěr téměř vymizeli a developeři hledají recepty, jak je vrátit do hry.
Hypotéky jsou velmi levné, lidé si je berou na nákup bytů jako o závod, a to jsou pro developery dobré zprávy. Na optimistický obrázek ale padá stín pochybností: nebobtná nám tady riziko realitní bubliny?
Levné úvěry na bydlení pro kohokoli byly ve Spojených státech roznětkou minulé finanční krize. Centrální banka tvrdí, že ceny bytů jsou nadhodnocené. Nemyslím si to, říká Ing. Rostislav Petchenko, Generální ředitel a spolumajitel společnosti GARTAL. Ceny udává nabídka a poptávka. Převis poptávky vede v posledních letech k tomu, že ceny rostou. Přesto lidé dál byty kupují. Do ekonomiky se totiž pumpují peníze, které jsou levné, a zároveň se logicky očekává vzestup inflace. Pak není lepší řešení než si za nízký úrok půjčit na byt, jehož cena se zvedne o pět deset procent ročně.
Zároveň je třeba podotknout, že rostou i stavební náklady a ceny některých materiálů, třeba kovů, stoupají přímo dramaticky. Když někdo z konkurentů říká, že bude stavět levnější byty, je to populismus. Pohled do ceníku pak ukáže, že místo 100 tisíc je to ve skutečnosti nabídka za 99 tisíc za metr čtvereční.
Ale zpět k hrozbě realitní bubliny. Je především věcí komerčních bank, jak přistupují k žádostem klientů a hodnocení jejich rizikovosti. Myslím, že jsou minulou finanční krizí poučené, jak něčemu podobnému předejít. Zároveň podléhají přísnější regulaci ze strany centrální banky.
Je potřeba mít na paměti také fakt, že před příchodem epidemie Covidu měly banky na výběr z řady odvětví, kterým mohly půjčovat a zhodnocovat tak uložené peníze. Proticovidová opatření však ekonomiku zchladila, celé sektory doslova paralyzovala, a výběr se smrskl. Byty zůstaly svým způsobem bezpečným přístavem, půjčovat na ně je vcelku jednoduché a málo riskantní. I to může být jedna z příčin, proč letos objemy hypoték lámou rekordy.
Prohlédněte si volné byty v centru Prahy
Moje Kubáň | Коммерческое помещение A102
Коммерческое помещение 950,00 м2
1 этаж | Парковка: По запросу (не входит в стоимость)
Moje Kubáň | Квартира A211
2 этаж | Парковка: Нет (не входит в стоимость)
8 917 216
7 899 000 Kč
Maison 1832 Lofts | Коммерческое помещение 101
Коммерческое помещение 230,00 м2
1 этаж | Парковка: По запросу (не входит в стоимость)
24 000 000 Kč
Избранное