Menší byt je větší byznys, ale i početné rodiny chtějí žít ve svém
Byty jsou dlouhodobě považovány za dobrou investici, ale v době pandemie koronaviru to zjevně platí více než dřív, komentuje Ing. Rostislav Petchenko, generální ředitel a spolumajitel společnosti GARTAL.
Podíl investorů v Česku se zvyšuje, a naopak mírně klesá procento těch, kteří si nový byt kupují, aby v něm sami žili. Od konkurence zaznívá, že investiční poptávka představuje třeba až 70 procent prodejů. Důvody jsou nasnadě. Úroky z hypoték se drží enormně nízko a do budoucna lidé očekávají inflaci, protože do ekonomiky oslabené opatřeními proti nemoci Covid-19 se celosvětově pumpují peníze. Ideální čas pořídit na dluh, který bude inflace relativně snižovat, hmotný statek, jehož cena v čase velmi pravděpodobně poroste. V GARTAL jsme také zaznamenali růst poptávky po investičních, tedy menších bytech dispozice 1+kk a 2+kk. Její podíl se v našem případě pohybuje kolem 50 procent. Není tedy tak enormní a má to své příčiny.
Menší byty se prodávají relativně dráž, protože základ bytu se s velikostí nemění a nejnákladnější je vždy koupelna, která je standardně jedna. Cena metru čtverečního je tedy u menšího bytu o něco vyšší a s ní i marže developera. Také platí, že prodat menší byt je jednodušší.
Na druhé straně projekt, v němž je „nasekána“ hromada malých bytů, může řadu kupců odradit, protože u nich vyvolá obavu, že jejich sousedé budou samí krátkodobí nájemníci. V GARTAL proto investiční poptávce nenadbíháme strukturou našich projektů a snažíme se, aby nabídka menších i větších bytů byla vyrovnaná a každý zájemce si mohl vybrat. Jako jeden z mála developerů nabízíme i pětipokojové byty. Někdy je opravdu náročná úloha takovou dispozici do projektu umístit, ale vidíme velkou přidanou hodnotu v tom, že u nás najdou to pravé bydlení i velké rodiny.
Prohlédněte si aktuální nabídku rodinných bytů