Drahota bolí, ale nejhorší je nejistota
Zhruba polovinu ceny cihly tvoří energie potřebná k její výrobě. Ta je nyní násobně dražší než loni. Protože s cihlou nelze kouzlit jako s potravinářským výrobkem – cenu necháte stejnou, ale zmenšíte gramáž – tento základní materiál dramaticky zdražil.
Tři kroky na cestě do budoucnosti
Ceny stavebních materiálů výrazně vzrostly, stejně tak zdražilo financování, prodeje bytů naopak kvůli zamrznutí hypotečního trhu letos propadly a klienty je třeba si předcházet. Současnost není lehká pro nikoho, ale pro developery obzvlášť.
Začarovaný kruh pro nájemní bydlení
Extrémně levné peníze, jistota výnosné investice i obavy z ekonomických výkyvů způsobených koronavirem hnaly poptávku po bytech vzhůru. Teď se některé veličiny výrazně mění. Česká národní banka opět v krátké době radikálně zvýšila základní úrokovou sazbu.
Raději klid na práci než státní dotace
Na trhu s energiemi se dějí nebývalé věci a ceny elektřiny nebo plynu dosahují násobků hodnot z předešlých let. Pro ekonomiku, kterou energie pohánějí, to znamená často enormní růst nákladů.
Ceny nových bytů v Praze loni vzrostly zhruba o desetinu. Metr čtvereční novostavby dané do prodeje přišel v průměru na 130 tisíc korun. Tohle číslo se může v různých statistikách mírně lišit, protože se odvíjí od metodiky, co vše se do plochy bytu započte, jestli třeba i balkon či sklípek na chodbě. Na trendu to nic nemění. Ceny bytů rostou setrvale řadu let a za posledních sedm let se prakticky zdvojnásobily. Jak se budou vyvíjet v tomto roce, to je otázka za milion.
Česká národní banka se snaží brzdit rychle rostoucí inflaci, a tak loni počínaje červnem pětkrát zvýšila svou základní úrokovou sazbu z předchozích 0,25 procenta až na 3,75 procenta. Komerční banky logicky začaly zvedat úroky z hypoték. Tempo růstu jejich objemu na podzim o něco zpomalilo, přesto byl suma nově poskytnutých hypotečních úvěrů za 11 měsíců roku o 75 procent vyšší než ve stejném období 2020.
Osobně si myslím, že loňský vývoj byl poměrně divoký a tempo zdražování bytů z posledních let není dlouhodobě udržitelné. Přesto neočekávám, že by letošek přinesl zásadní změnu – ceny bytů dál porostou. Náš odhad ve firmě je sedm procent, ale může se stát, že narostou až o patnáct procent. Trh v Praze se dle mého soudu dostane na 140 tisíc korun za metr čtvereční.
Růst úroků může poptávku ochladit, ale inflace bude naopak zvyšovat tlak na uložení peněz. Lidé budou do bytů dál investovat, aby ochránili úspory. Podíl obchodů za hotové je už dnes 50 procent a může se ještě zvýšit. Prostě divočina bude pokračovat.
Ing. Rostislav Petchenko, generální ředitel a spoluzakladatel developerské skupiny GARTAL
Избранное