SEE ALSO


Our projects


Byty opět zdraží


Ing. Rostislav Petchenko, developerská skupina GARTAL, ceny nových bytů, novostavby PrahaCeny nových bytů v Praze loni vzrostly zhruba o desetinu. Metr čtvereční novostavby dané do prodeje přišel v průměru na 130 tisíc korun. Tohle číslo se může v různých statistikách mírně lišit, protože se odvíjí od metodiky, co vše se do plochy bytu započte, jestli třeba i balkon či sklípek na chodbě. Na trendu to nic nemění. Ceny bytů rostou setrvale řadu let a za posledních sedm let se prakticky zdvojnásobily. Jak se budou vyvíjet v tomto roce, to je otázka za milion.

Česká národní banka se snaží brzdit rychle rostoucí inflaci, a tak loni počínaje červnem pětkrát zvýšila svou základní úrokovou sazbu z předchozích 0,25 procenta až na 3,75 procenta. Komerční banky logicky začaly zvedat úroky z hypoték. Tempo růstu jejich objemu na podzim o něco zpomalilo, přesto byl suma nově poskytnutých hypotečních úvěrů za 11 měsíců roku o 75 procent vyšší než ve stejném období 2020.

Osobně si myslím, že loňský vývoj byl poměrně divoký a tempo zdražování bytů z posledních let není dlouhodobě udržitelné. Přesto neočekávám, že by letošek přinesl zásadní změnu – ceny bytů dál porostou. Náš odhad ve firmě je sedm procent, ale může se stát, že narostou až o patnáct procent. Trh v Praze se dle mého soudu dostane na 140 tisíc korun za metr čtvereční.

Růst úroků může poptávku ochladit, ale inflace bude naopak zvyšovat tlak na uložení peněz. Lidé budou do bytů dál investovat, aby ochránili úspory. Podíl obchodů za hotové je už dnes 50 procent a může se ještě zvýšit. Prostě divočina bude pokračovat.

Ing. Rostislav Petchenko, generální ředitel a spoluzakladatel developerské skupiny GARTAL

arrow
Hide filter
close
close

Favourites

arrow