SEE ALSO


Our projects


Stavíme pro vás nové byty v Praze


Od založení v roce 2002 se skupina společností GARTAL zaměřuje na budování dlouhodobých hodnot. „Věnujeme velkou pozornost kvalitě provedených prací a uvědomujeme si jedinečnost a individualitu každého klienta či obchodního partnera,“ říká generální ředitel a spolumajitel developerské společnosti Ing. Rostislav Petchenko, se kterým si nyní můžete přečíst exkluzivní rozhovor.

Čím vás reality oslovily natolik, že se jim věnujete profesně?

V realitách jsem začínal téměř před patnácti lety ještě během studia na Vysoké škole ekonomické v Praze. Realitní trh byl v té době ještě v plenkách a rozhodně jsem neočekával, že se budu v branži pohybovat celý svůj profesní život. Zlom přišel za několik let, když jsem pochopil, že reality jsou velmi komplexní a pestrý obor, a že tu navíc můžu využít dovednosti získané na vysoké škole. Znalost ekonomických procesů a tržních mechanismů, analytický způsob myšlení a průběžné vyhodnocování změn v odvětví, flexibilita a rychlá reakce na požadavky zákazníků, a to vše jsem aplikoval v praxi. Navíc jsem vždy preferoval hmotný výsledek před virtuálním, což našlo odezvu ve výstavbě bytových domů. Dále jsem se od školy zajímal o architekturu a její vývoj a také o inovace a nové technologie, které najdete v našich projektech.

Co všechno podle vás ovlivňuje prostor, ve kterém se nacházíme, a prostředí obecně?

Rozhodně je to spojení více prvků jako dostatek místa, správné členění prostoru, kvalitní interiérové materiály, mikroklima a čistý vzduch, souhra přirozeného a umělého osvětlení, přiměřená hladina hluku a v neposlední řadě i dostatek zeleně. Jsou tu i další, ryze subjektivní faktory, jako je osobní komfort a duševní zdraví, pocit bezpečí apod.

Jaké jsou aktuální hodnoty společnosti Gartal?

Máme vizi a filozofii společnosti, která se léta nemění, a držíme si směr, kterým jsme se před pěti lety vydali. V současné době zaměstnáváme víc než 30 lidí, většina z nich se podílí na projektech v té či oné fázi realizace. Proto vždycky říkám, že u nás to není o one man show, ale o týmové práci. Každý rok si uspořádáme interní prezentaci, kdy v přátelském prostředí vyhodnotíme dosavadní výsledky a případně si stanovíme nové cíle.

Jak velkou část z vašich klientů tvoří nájemci či kupující nemovitostí versus investoři?

Řekl bych, že je to 75 ku 25, s tím, že podíl investorů v našich projektech v posledních letech klesal. Nicméně se čísla výrazně liší podle projektů, některé z nich jsou více rodinné (např. Tuchoměřické zahrady nebo nový projekt Riviéra Rokytka), jiné zase více investiční (Louis Léger House).

Na který z vašich projektů jste obzvlášť pyšný?

Nejvíce jsem pyšný na projekty, které posunuly naši firmu dopředu a zároveň čelily velkému zájmu ze strany kupujících. U každého projektu se snažíme přijít s vlastní koncepcí a vysoká poptávka znamená, že jsme trefili aktuální potřebu. Jako příklad lze uvést projekt Tuchoměřické zahrady, kterým jsme reagovali na rychlý růst cen pražských bytů a kde nabízíme např. byty 4+kk pod 6 mil. Kč. Architektonicky se mi pak hodně líbí projekt Harfa Yard, na jehož vzhledu se podílel světoznámý architekt Bořek Šípek.

Vaše projekty získaly mnoho ocenění z řad architektů i veřejnosti. Čím si to vysvětlujete?

Získání cen nikdy nebylo naší prioritou a vždycky jsme vycházeli z aktuálních požadavků potenciálních zájemců. Proto jsme se u každého projektu zaměřovali na architekturu, technická řešení, inovace, různá vylepšení a ladili detaily ve snaze zvýšit komfort pro budoucí obyvatele. Tedy tvořili přidanou hodnotu, bez níž nemůže být žádná developerská firma dlouhodobě úspěšná. A to se pak odrazilo i v počtu získaných cen.

Čím se odlišujete od jiných developerských společností na českém trhu?

Náš hlavní rozdíl oproti jiným developerům spočívá v tom, že se při akvizicích zaměřujeme na pozemky aspoň s územním rozhodnutím, což nám umožňuje fakticky vyloučit rizika spojená s povolovacím procesem a snížit dobu realizace developerských projektů z osmi až deseti let na průměrné tři roky. Navíc každý projekt, který kupujeme, prochází hloubkovým auditem, kde se zaměřujeme na optimalizaci půdorysů a funkčního využití ploch, na vzhled domu, kvalitu projektu a v neposlední řadě na inovace, které ocení budoucí vlastníci a které jsou šetrné k životnímu prostředí.

Jaké projekty chystáte pro rok 2021?

Připravujeme jeden větší projekt, který budeme stavět na etapy, a několik menších – prémiovou rezidenci na Smíchově, novostavby s malometrážními jednotkami v Libni, Tuchoměřicích a Hloubětíně. Snažíme se pružně reagovat na aktuální vývoj poptávky a uvažujeme o projektech s rodinnými domy, kde vidíme velký potenciál.

Patří podle vás nemovitosti k nejzásadnějším investicím, které můžeme během života udělat? Udrží si svou hodnotu i v nelehké době, jakou zažíváme například právě teď?

Investice do vlastního či nájemního bydlení má v České republice dlouhou tradici a do budoucna se to určitě nezmění. Není to investice, díky níž zázračně zbohatnete, ale je to nejlepší aktivum pro bezpečné uložení a zhodnocení prostředků. Rozhodně se přikláním k názoru, že hodnota nemovitostí bude určitě růst, a to jak ve střednědobém, tak i v dlouhodobém horizontu. Podle mě se bude jednat o jednotky procent ročně, avšak nad úrovní inflace, což povede k růstu reálné hodnoty investice. Jsem přesvědčen, že vzhledem k volatilitě na akciových a měnových trzích jsou nemovitosti v dnešní době téměř jedinou rozumnou investicí.

arrow
Hide filter
close
close

Favourites

We use cookies

We may place these for analysis of our visitor data, to improve our website, show personalised content and to give you a great website experience. For more information about the cookies we use open the settings.

arrow