Benefity nemusí být módní, hlavně když dělají radost
Lidé i firmy se často přizpůsobují tomu, co je v módě. Platí to také o zaměstnaneckých benefitech. Ve skupině GARTAL ale neděláme věci jen proto, že momentálně frčí. Zajímá nás, co naši zaměstnanci skutečně potřebují.
Byty opět zdraží
Ceny nových bytů v Praze loni vzrostly zhruba o desetinu. Metr čtvereční novostavby dané do prodeje přišel v průměru na 130 tisíc korun. Tohle číslo se může v různých statistikách mírně lišit. Na trendu to však nic nemění.
Drahota bolí, ale nejhorší je nejistota
Zhruba polovinu ceny cihly tvoří energie potřebná k její výrobě. Ta je nyní násobně dražší než loni. Protože s cihlou nelze kouzlit jako s potravinářským výrobkem – cenu necháte stejnou, ale zmenšíte gramáž – tento základní materiál dramaticky zdražil.
Raději klid na práci než státní dotace
Na trhu s energiemi se dějí nebývalé věci a ceny elektřiny nebo plynu dosahují násobků hodnot z předešlých let. Pro ekonomiku, kterou energie pohánějí, to znamená často enormní růst nákladů.
Ceny stavebních materiálů i dalších vstupů výrazně vzrostly, stejně tak zdražilo financování, prodeje bytů naopak kvůli zamrznutí hypotečního trhu letos propadly a klienty je třeba si předcházet. Současnost není lehká pro nikoho, ale pro developery obzvlášť. Jaký je recept na přežití? Vydržet rok dva. Ale nestát při tom se založenýma rukama.
Opravdu cítíme velký problém ve zdražování vstupů, a proto je naším cílem číslo jedna zaměřit se na stavební materiály s co nejlepším poměrem výkon/cena. Hledat neméně kvalitní, ale pokud možno levnější alternativy. Za druhé se více rozhlížíme po nových, cenově schůdnějších a efektivnějších technologiích, protože vývoj jde neustále dopředu. Dřevostavby, montované konstrukce nebo třeba prefabrikované prvky a díly – to vše mohou být cesty, jak stavět efektivněji, a tedy s nižšími náklady.
Za třetí se budeme snažit zkrátit realizaci projektů, co nejvíce to půjde. Centrální banka šlápla prudce na brzdu, zvedla několikanásobně základní úrokové sazby a peníze na financování developmentu stojí mnohem více než v předchozích letech. Každý měsíc, který projekt trvá, tak znamená podstatné navýšení nákladů.
Myslíme si, že není čas vyčkávat. K podobným opatřením je třeba přistoupit hned. Kdo to letos neudělá v očekávání, že se situace třeba na jaře zase v lepší obrátí, zadělává si na těžkou prohru v konkurenčním boji.
Svým způsobem se nyní vracíme k filozofii start-upů, které se snaží řešit nějaký problém v chodu lidské společnosti. Hledáme možnosti, jak další projekty provést lépe a úsporněji než dosud. Myslím si, že změnit „sami sebe“ je jediná cesta do budoucnosti, čekání na lepší vnější okolnosti je naopak cesta do úpadku.
Ing. Rostislav Petchenko, generální ředitel a spoluzakladatel developerské skupiny GARTAL
Избранное