Tři kroky na cestě do budoucnosti

Tři kroky na cestě do budoucnosti

Ceny stavebních materiálů i dalších vstupů výrazně vzrostly, stejně tak zdražilo financování, prodeje bytů naopak kvůli zamrznutí hypotečního trhu letos propadly a klienty je třeba si předcházet. Současnost není lehká pro nikoho, ale pro developery obzvlášť. Jaký je recept na přežití? Vydržet rok dva. Ale nestát při tom se založenýma rukama.

Opravdu cítíme velký problém ve zdražování vstupů, a proto je naším cílem číslo jedna zaměřit se na stavební materiály s co nejlepším poměrem výkon/cena. Hledat neméně kvalitní, ale pokud možno levnější alternativy. Za druhé se více rozhlížíme po nových, cenově schůdnějších a efektivnějších technologiích, protože vývoj jde neustále dopředu. Dřevostavby, montované konstrukce nebo třeba prefabrikované prvky a díly – to vše mohou být cesty, jak stavět efektivněji, a tedy s nižšími náklady.

Za třetí se budeme snažit zkrátit realizaci projektů, co nejvíce to půjde. Centrální banka šlápla prudce na brzdu, zvedla několikanásobně základní úrokové sazby a peníze na financování developmentu stojí mnohem více než v předchozích letech. Každý měsíc, který projekt trvá, tak znamená podstatné navýšení nákladů.

Myslíme si, že není čas vyčkávat. K podobným opatřením je třeba přistoupit hned. Kdo to letos neudělá v očekávání, že se situace třeba na jaře zase v lepší obrátí, zadělává si na těžkou prohru v konkurenčním boji.

Svým způsobem se nyní vracíme k filozofii start-upů, které se snaží řešit nějaký problém v chodu lidské společnosti. Hledáme možnosti, jak další projekty provést lépe a úsporněji než dosud. Myslím si, že změnit „sami sebe“ je jediná cesta do budoucnosti, čekání na lepší vnější okolnosti je naopak cesta do úpadku.

Ing. Rostislav Petchenko, generální ředitel a spoluzakladatel developerské skupiny GARTAL