Developerův malý velký otisk
Když jsem se před 15 lety přistěhoval do Prahy, bydlel jsem na Praze 5 a denně jsem jezdil kolem nedokončené novostavby. Tehdy jsem v nemovitostech začínal a říkal jsem si, že by bylo krásné ten projekt jednou dotáhnout.
Drahota bolí, ale nejhorší je nejistota
Zhruba polovinu ceny cihly tvoří energie potřebná k její výrobě. Ta je nyní násobně dražší než loni. Protože s cihlou nelze kouzlit jako s potravinářským výrobkem – cenu necháte stejnou, ale zmenšíte gramáž – tento základní materiál dramaticky zdražil.
Architektura v normách
V místě dřívějšího areálu Telecomu na Praze tři měly vyrůst tři až sto metrů vysoké věžové domy podle návrhu architektky Evy Jiřičné. Světová organizace UNESCO ale rozhodla, že stavby nesmí být tak vysoké, takže se projekt musí předělat.
Tři kroky na cestě do budoucnosti
Ceny stavebních materiálů výrazně vzrostly, stejně tak zdražilo financování, prodeje bytů naopak kvůli zamrznutí hypotečního trhu letos propadly a klienty je třeba si předcházet. Současnost není lehká pro nikoho, ale pro developery obzvlášť.
Říká se, že nastupující generace se budou živit v profesích, které dnes ještě ani neexistují, natož aby se na ně bylo možné připravovat ve škole. Ilustruje to, proč je celoživotní rozvoj člověka v práci čím dál větším tématem. V developerské skupině GARTAL vycházíme z toho, jaké jsou potřeby firmy. Máme jasně dané cíle, kam se chceme dostat a k tomu potřebujeme profesně posouvat naše zaměstnance. Proto máme nastaven vzdělávací systém, který každé pozici a člověku určuje plány rozvoje. Na jedné straně tedy firma stanovuje, co má každý splnit a kam se posunout, z čehož vyplývají povinná školení a vzdělávací programy. Bereme to tak vážně, že nečekáme, jak zaměstnanec na konci roku dopadne a zda vše zvládne, ale průběžně jeho výsledky sledujeme a podporujeme ho po celý rok. Úspěšné zakončení povinných školení pak odměňujeme v bonusovém programu.
Na druhé straně máme i dobrovolné rozvojové aktivity, a pokud zaměstnanec přijde sám s vlastním návrhem, jsme k tomu otevření. Můžeme takové vzdělávání přímo financovat nebo spolufinancovat. Řešíme to vždy individuálně na základě toho, jaký potenciál v člověku vidíme a platí, že profesní rozvoj každého ovlivňuje jeho šéf, HR a případně majitelé firmy. Náš tým je přitom velmi různorodý, takže naši lidé se školí ve svých oborech, informačních technologiích, ale i v různých jazycích. Na vzdělávacích programech pracujeme se Seduem a dalšími specializovanými agenturami. Dobře víme, že takto investované peníze se nám bohatě vrátí. Tím nejdůležitějším kapitálem každé firmy jsou totiž její lidé.
Mgr. Ina Susha, HR ředitelka skupiny GARTAL
Oblíbené