Raději klid na práci než státní dotace
Na trhu s energiemi se dějí nebývalé věci a ceny elektřiny nebo plynu dosahují násobků hodnot z předešlých let. Pro ekonomiku, kterou energie pohánějí, to znamená často enormní růst nákladů.
Tři kroky na cestě do budoucnosti
Ceny stavebních materiálů výrazně vzrostly, stejně tak zdražilo financování, prodeje bytů naopak kvůli zamrznutí hypotečního trhu letos propadly a klienty je třeba si předcházet. Současnost není lehká pro nikoho, ale pro developery obzvlášť.
Drahota bolí, ale nejhorší je nejistota
Zhruba polovinu ceny cihly tvoří energie potřebná k její výrobě. Ta je nyní násobně dražší než loni. Protože s cihlou nelze kouzlit jako s potravinářským výrobkem – cenu necháte stejnou, ale zmenšíte gramáž – tento základní materiál dramaticky zdražil.
Lidé jsou náš hlavní kapitál
Říká se, že nastupující generace se budou živit v profesích, které dnes ještě ani neexistují, natož aby se na ně bylo možné připravovat ve škole. Ilustruje to, proč je celoživotní rozvoj člověka v práci čím dál větším tématem.
Proč byt jako investice těžko hledá soupeře?
Zamýšlím se nad tím delší dobu, vlastně pořád, protože to souvisí i s naším byznysem: proč byty zažívají takový investiční boom? Důvody jsou vcelku jednoduché.
HR nejsou normy, ale lidé a jejich příběhy
Každou firmu tvoří lidé. Přístup k „Human Resources“ tak hraje ve firemním životě mnohem větší roli, než se často na první pohled zdá. Moje filozofie je taková, že HR nejsou jen normy, vyhlášky, směrnice, ale že jsou to především lidé a jejich příběhy.
Benefity nemusí být módní, hlavně když dělají radost
Lidé i firmy se často přizpůsobují tomu, co je v módě. Platí to také o zaměstnaneckých benefitech. Ve skupině GARTAL ale neděláme věci jen proto, že momentálně frčí. Zajímá nás, co naši zaměstnanci skutečně potřebují.
Byty opět zdraží
Ceny nových bytů v Praze loni vzrostly zhruba o desetinu. Metr čtvereční novostavby dané do prodeje přišel v průměru na 130 tisíc korun. Tohle číslo se může v různých statistikách mírně lišit. Na trendu to však nic nemění.
Developerův malý velký otisk
Když jsem se před 15 lety přistěhoval do Prahy, bydlel jsem na Praze 5 a denně jsem jezdil kolem nedokončené novostavby. Tehdy jsem v nemovitostech začínal a říkal jsem si, že by bylo krásné ten projekt jednou dotáhnout.
Architektura v normách
V místě dřívějšího areálu Telecomu na Praze tři měly vyrůst tři až sto metrů vysoké věžové domy podle návrhu architektky Evy Jiřičné. Světová organizace UNESCO ale rozhodla, že stavby nesmí být tak vysoké, takže se projekt musí předělat.
Začarovaný kruh pro nájemní bydlení
Extrémně levné peníze, jistota výnosné investice i obavy z ekonomických výkyvů způsobených koronavirem hnaly poptávku po bytech vzhůru. Teď se některé veličiny výrazně mění. Česká národní banka opět v krátké době radikálně zvýšila základní úrokovou sazbu.