Architektura v normách
V místě dřívějšího areálu Telecomu na Praze tři měly vyrůst tři až sto metrů vysoké věžové domy podle návrhu architektky Evy Jiřičné. Světová organizace UNESCO ale rozhodla, že stavby nesmí být tak vysoké, takže se projekt musí předělat. Jde o trochu krajní příklad regulace architektonického provedení bytové výstavby, který vzbudil i negativní reakce vůči samotné UNESCO.
Jako developeři bychom samozřejmě byli rádi, kdybychom mohli místo šestipatrových stavět dvacetipatrové budovy. Ale zkuste si představit, jak by to tu vypadalo. Z mého pohledu je zmíněný návrh fajn, ale opravdu patří do Prahy? Mně to připomnělo Barcelonu, Dubaj, ale ne Prahu. Jako obyvatel hlavního města si nemyslím, že se rozhodlo špatně.
Jsou případy, kterým nerozumím, kdy se naopak povolil projekt, který úřady schválit neměly. Z okna svého bytu se dívám na budovu Crystalu na Vinohradské třídě. Někdo jí přezdívá zub a podle mne tam naprosto nepatří.
I s našimi projekty narážíme na jiný názor či pohled. Většinou se nám povede je prosadit. Základem je o věci mluvit, nenavrhovat nesmysly a snažit se nalézt rozumný kompromis. Neříkám, že některé požadavky úřadů či norem nejsou mimo. Ale obávám se, že kdyby se regulace vzhledu a velikosti staveb zmírnila, může to skončit katastrofou. Praha je zachovalé historické město. Úcta k jeho rázu a duchu vycházejícímu z minulosti je nezbytná. Nové stavby by s tím měly být v souladu.
Ing. Rostislav Petchenko, generální ředitel a spoluzakladatel developerské skupiny GARTAL